Lefter Küçükandonyadis

lefter-kucukandonyadis
     Kimi oyuncular vardır isimleri tarihe gömülmüştür. Kimi oyuncular vardır isimlerini tarihe kazımışlardır, asla unutulmazlar. Bugünkü yazımızda da işte adını tarihe kazıyan bir isimden bahsedeceğiz; Lefter Küçükandonyadis’ten. Ülkemiz takımlarından Fenerbahçe’nin eski yıldızı , Türk milli takımımızın başarılı forveti , kimilerinin Ordinaryüs olarak tanıdığı kişiden, “Ver Lefter’e yazsın deftere” sözünün kahramanından.
     Arnavutluk’tan Büyükada’ya göç eden Rum kökenli bir ailenin oğlu olan Lefter Küçükandonyadis , 1925 yılında Büyükada’da dünyaya geldi. Futbola doğduğu yer olan Büyükada’da başladı. Taksim Spor Kulübü’nün altyapısından yetişti. 16 yaşında olmasına rağmen kulübünün mahkeme kararıyla yaşını büyütmesi ve lisans alabilmesi üzerine 1941 yılında Taksim Spor Kulübü’ne profesyonel imza attı ve futbol hayatı başlamış oldu.
     Taksim’de 2 yıl forma giydi ve 1943 yılında askere gitti. 4 yıllık askerlik hayatının ardından futbola geri dönerek onun adının sembol olacağı Fenerbahçe’nin kadrosuna girebilmeyi başardı. Aslında Lefter için futbol Fenerbahçe ile başladı. İsmi Fenerbahçe ile bağdaşan Lefter , sloganlara ve tezahüratlara sembol olmuş bir isimdir. “Ver Lefter’e yazsın deftere” sloganı da onun ne kadar başarılı bir futbolcu olduğunu gösteren sloganlardan biridir.
     Lefter’in zamanında saha zemini futbola o kadar elverişli değildi. Futbol oynamak , futboluyla göz doldurmak ve gol atmak da o kadar kolay bir iş değildi. Fakat Lefter oynadığı futbol ve attığı goller ile göz doldurmuş, ismini Türk futboluna kazımış bir isimdir. İşte bu yeteneğinden dolayı futbolseverler tarafından ona “Ordinaryüs” lakabı takılmıştır. Yunan mitolojisinde ona bir yer bulmak gerekseydi “Türk Futbolu’nun tanrısı” yakıştırması hiçte yanlış olmaz aslında.
lefter
     Ordinaryüs, Fenerbahçe forması ile çıktığı 615 maçta 423 gol atarak Türk futbolunun unutulmaz isimlerinden oldu. Ayrıca 1951 yılında Fiorentina ’ya gitti ve yurtdışında oynayan ilk Türk futbolcu unvanını aldı. Fiorentina’ da 1 sene forma giydikten sonra Fransa’nın Nice takımına transfer olan Lefter, 1 yıl da Nice’de oynadı ve 1953’te biricik aşkı olan Fenerbahçe’ye geri döndü. Fenerbahçe’de 1964 yılına kadar oynadı ve Yunanistan’ın AEK takımına transfer oldu.
     Lefter , futbolu 1964’te AEK takımında bıraktı. Futbolu bırakmasının ardından Fenerbahçe kulübü efsane futbolcusuna jübile maçı düzenledi ve Lefter , kulübü tarafından jübilesi yapılan ilk Türk futbolcu oldu. Türk futbolunda ilklerin futbolcusu olan Lefter Küçükandonyadis , aktif futbol hayatından sonra ülkemizin Mersin İdman Yurdu, Boluspor, Samsunspor ve Orduspor takımlarında teknik direktörlük yapmıştır.
     Lefter, Fenerbahçe’nin olduğu kadar Türk Milli Takımı’nın da değişilmez futbolcularından biridir. Lefter, Yunan Milli Takımı tarafından para karşılığında oynama teklifi almış fakat bu teklifi reddederek milli takımımızı seçmiştir. Futbol hayatı boyunca 46sı A, 1i B ve 3ü 21 yaş altı milli takım olmak üzere toplam 50 kez milli takım forması giyen Ordinaryüs’ e , federasyonumuz tarafından 50. Milli maç altın madalyası verildi ve Lefter bu madalyayı alan ilk futbolcu oldu.
     Türk Milli Takım forması altında 21 gol atan Lefter, 1954’te katıldığımız FIFA Dünya Kupası’nda da 2 gol attı. Ayrıca attığı 21 golle milli takımda en çok gol atan futbolcu unvanını uzun yıllar boyunca elinde tutmayı başardı. Fenerbahçe ile 2 İstanbul Profesyonel Ligi ve 3 Türkiye Şampiyonası şampiyonluğu yaşayan Lefter, 2012 yılında hayatını kaybetti. Ordinaryüs’ un vefatı ile futbolda bir devir kapanmış oldu.
     Türk futbolunun yetiştirdiği önemli isimlerden olan Lefter’in vefatı ardından eski Fenerbahçe Başkanı Ali Şen üzüntülerini şu şekilde ifade etti: “Lefter ve Fenerbahçe birbirine en yakın iki kelimedir. Büyük ve mütevazı bir insandı. Kendine has bir insandı. Her Fenerbahçeli futbolseverin kalbinde büyük bir yere sahipti. Hazırlıklıydık fakat yine de çok üzülüyoruz. Türk futbolunun başı sağolsun. “
      

1 yorum:

korkudan dedi ki...

bir beşiktaslı olarak begendim fakat http://paradoksnedir.blogspot.com/ sitemizide bekleriz :)

Yorum Gönder

 
© Copyright 2010-2011 Futbol Tarihi All Rights Reserved.
Template Design by Herdiansyah Hamzah | Published by Borneo Templates | Powered by Blogger.com.